Krik, hystéria, slzy, deky rozhádzané po podlahe – každé ráno ten istý scenár. O pár minút je čas ísť do práce a vášmu dieťaťu sa nechce vstať z postele? Ak je vám táto situácia povedomá, potom je načase zamyslieť sa nad tým, či má vaše dieťaťa deň správne zorganizovaný a či ho viete správne zobudiť.

PREČO MÁ DIEŤA PROBLÉM S RANNÝM VSTÁVANÍM?

Prvým dôvodom je krátky spánkový režim. Pre dieťa, ktoré išlo spať po 23:00, je veľmi ťažké prinútiť sa otvoriť oči o 6:30. Jeho telo sa za ten čas nestihlo úplne zotaviť. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, nebude fyzicky pripravené.

Druhý dôvod je v rutine dňa. Ak dieťa strávilo pol dňa pri počítači, potom sa nečudujte, že sa mu ťažko vstáva. S najväčšou pravdepodobnosťou mu zostala prebytočná energia z toho, čo telo plánovalo za deň spotrebovať. V dôsledku toho dieťa zaspí neskôr, ako je potrebné, hoci chodí spať načas. Prebúdzanie je teda veľmi ťažké preto, že nie je dostatok času na spánok.

Tretí dôvod sa vysvetľuje tým, že mnohé deti si vytvárajú negatívny obraz o prebudení na druhý deň. Materská škola – miesto, kam nechcú chodiť. Rodičia chodia skoro do práce a nemajú čas na rozhovor so synom či dcérou. Nepáči sa im oblečenie, ktoré si musia ráno obliecť, atď.

Štvrtý v poradí, ale nie v dôležitosti – je neschopnosť rodičov dieťa správne zobudiť. Niektorí rodičia vedia, že odpoveď na otázku „ako ráno zobudiť deti“ možno možno nájsť v detskej psychológii. V tejto každodennej záležitosti je veľa detailov a nuancií, ktoré je potrebné pochopiť.

AKO SPRÁVNE ZOBUDIŤ DIEŤA?

Každý človek je individuálny, a preto neexistuje univerzálna odpoveď na otázku „ako zobudiť dieťa“. Existuje však množstvo pravidiel a rád, vďaka ktorým prebúdzací proces prinesie neprebudeným deťom dokonca aj potešenie.

Skôr ako pôjdete k dieťaťu do izby, buďte pozitívni. Predstavte si vaše dieťa – práve otvorilo oči a vidí pred sebou zachmúrenú tvár, ktorá sa niekam ponáhľa a násilne ho vytrháva z nádherného sveta snov. Ak chcete dosiahnuť opačný efekt – usmejte sa a zdieľajte vlnu dôvery a radosti z nasledujúceho dňa.

Opatrne vojdite do izby a sadnite si na okraj postele. Dieťa pomaly pohladkajte, nech jeho návrat zo spánku nie je príliš náhly. Potom nahlas pripomeňte dieťaťu, že je čas vstať. Počas celej tejto doby nestrácajte fyzický kontakt. Ten pomôže mysli vášho syna alebo dcéry sústrediť sa na realitu.

AKO BY SME NEMALI ZOBUDIŤ DIEŤA?

Na niektoré návyky súvisiace s rannými procedúrami je ťažké zabudnúť. Ak ste napríklad zvyknutí zobudiť svoje dieťa ráno tak, že mu prudko nadvihnete prikrývku, potom mu už ťažko navodíte „sladké prebudenie“. Preto pozorne sledujte ako zobudúdzate dieťa a snažte sa nerobiť bežné chyby:

  1. Do miestnosti, kde spia vaše deti, nevstupujte tak, ako keby ste vtrhli do pevnosti. Prebúdzanie je proces, ktorý si vyžaduje určitý čas. Pripomeňte deťom, že je čas vstať. Nie však spôsobom ako na vojne. Po pár minútach sa do izby vráťte, no nezdvíhajte hlas a nekričte, aby deti vstali z postele.
  2. Nemusíte ťahať deti za ruky alebo nohy, odhŕňať prikrývku, brať im vankúš či triasť za rameno. Náhle vytrhnutie dieťaťa zo spánku môže spôsobiť škodlivú fyziologickú reakciu – bolesť hlavy, pocit ťažkosti očných viečok, mierne závraty. Prebúdzanie by malo byť postupné.
  3. Nepúšťajte hlasnú hudbu ani nekričte. Náhle prebudenie nepriaznivo ovplyvňuje nervový systém človeka. Ak chcete naučiť dieťa prebúdzať sa hudbou, potom je lepšie vybrať jemnú, príjemnú melódiu alebo zvuky prírody, spev vtákov, atď. Výkriky prerušia spánok dieťaťa, ale nedodajú mu silu ani radosť.
  4. Nespúšťajte 10 budíkov. Organizmus sa dokáže zobudiť aj bez budíka. Každý z nás má svoje biologické hodiny, ktoré možno trénovať. Ak neveríte svojim vnútorným hodinám alebo musíte ísť spať neskoro, je lepšie vstať po prvom a jedinom budíku. Ak dieťa vie, že budíkov je viac, nedokáže sa prebudiť.
  5. Môžete vyskúšať prirodzené prebúdzanie svetlom – nezaťahujte závesy, alebo ich zatiahnite len sčasti. Slnečné svetlo prebúdza v tele proces tvorby určitých hormónov, ktoré sú zodpovedné za naše správne prebúdzanie. Ráno otvorte okno, vyvetrajte miestnosť a pustite dovnútra slnećné svetlo.

PREČO SA DIEŤA NECHCE ZOBUDIŤ?

Najčastejšou príčinou je narušenie biologických rytmov. No zvyčajne ide o to, že dieťa vedome predstiera, že spí, aby nemuselo ísť do škôlky či školy. Ak tomu chcete zabrániť, sledujte dodržiavanie denného režimu a nenúťte dieťa zobudiť sa. Vždy sa s ním môžete o tomto probléme porozprávať, pomôže vám to lepšie pochopiť situáciu. Doporučujeme pripomenúť si dobré a veselé stránky školskej dochádzky većer pred zaspatím a pripraviť dieťa na nasledujúci deň.

AKO SPRÁVNE ZOBUDIŤ DIEŤA DO ŠKÔLKY?

Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zobudiť predškoláka do škôlky:

  1. Ranné animácie a plyšové hračky – Dieťa, ktoré chodí do škôlky, má v porovnaní so žiakmi školy či dospelými oveľa boéhatšiu fantáziu. Preto môžete každé ráno začať s plyšovými medvedíkmi či kreslenými postavičky, ktoré tiež chodia do škôlky. Deti veľmi často samy vyskočia z postele len kvôli novej epizóde svojej obľúbenej rozprávky. Alebo aby sa naučili, čo robí ich bábika alebo hračka.
  2. Žiarivé farby – Živé farby, najmä žltá, pomáhajú dieťaťu k radostnej nálade. Aktivujú mozog a ovplyvňujú produkciu hormónov zodpovedných za šťastie. Nechajte vládnuť v detskej izbe slnečné pestré farby alebo aspoň zopár žltých hračiek.
  3. Ranná rozcvička a piesne. Výber obľúbenej veselej piesne, ktorú budete dieťaťu ráno spievať, výrazne zjednodušší ranné vstávanie. Rozcvička pomôže s letargiou a rannou únavou.

AKO SPRÁVNE ZOBUDIŤ DIEŤA DO ŠKOLY?

Žiaci väčšinou prejavujú určitú samostatnosť vstávať načas. No existujú aj prípady, kedy musia rodičia budiť aj 13-ročné dieťa deň čo deň, aby chodilo načas do školy. Ktoré triky u školopovinných detí pomáhajú?

  1. Športové aktivity – Najlepší spôsob je cvičenie. Šport pomáha nielen udržiavať kondíciu a viesť k zdravšiemu životnému štýlu, ale aj k disciplíne a tak pomáha riešiť problém s prebúdzaním. Dieťa netreba príliš preťažovať inak vznikne opačný efekt.
  2. Osobný príklad – Skúste so synom alebo dcérou vstať, pripravte si spolu raňajky a podeľte sa o ďalšie ranné práce. Kontakt s dieťaťom a zodpovednosť, ktorú bude vaše dieťa cítiť, mu pomôže nájsť motiváciu prebudiť sa.
  3. Dobre vetrané miesto – Ak sa pri malých deťoch veľa rodičov bojí prechladnutia, tak so staršími si možno až tak starosti robiť nemusíte. Pred spaním nezabudnite vyvetrať miestnosť, kde dieťa spí. Ak ste zástancom zdravého životného štýlu aj otužovania, dieťa môžete nauči spať pri otvorenom okne alebo pri mikrovetraní. Hlavná vec je zabezpečiť, aby nedošlo k prievanu a aby bolo dieťa dobre zakryté.
  4. Nejesť dve hodiny pred spánkom – Správne stravovacie návyky sú dôležité. Naše orgány si potrebujú oddýchnuť a s hamburgerom v žalúdku sa naozaj ťažko zaspáva!

ODPORÚČANIA PRE RODIČOV

Každý človek je individuálny a každý si musí nájsť to, čo jemu vyhovuje. Nenechajte sa odradiť. Ak vám niektoré odporúčania nepomohli na prvýkrát, postupne a so správnym prístupom sa vaše deti naučia, ako sa zobudiť načas bez pocitu nepohodlia. Buďte trpezliví a budete úspešní! Ak sa chcete naučiť ďalším technikám ako zvládať prípravu do školy, školské predmety, či výučbu angličtiny hravou formou, obráťte sa na našich odborníkov. Tí vám s deťmi a ich návykmi radi pomôžu.