Nie je žiadnym tajomstvom, že všetci ľudia sú iní. Niektorí sú spoločenskí a veselí, iní sa cítia pohodlnejšie sami. Naša individualita sa začína prejavovať v detstve, kedy sa formuje charakter a osobitosti vnímania spoločnosti. Preto, aby sme správne vzdelávali deti, je dôležité pochopiť, či je dieťa introvert alebo extrovert.

INTROVERTNÉ DIEŤA: VLASTNOSTI

Introverti sú ľudia, ktorí sa cítia pohodlnejšie sami ako v spoločnosti. Sú menej spoločenskí, ale nikdy sa nenudia sami so sebou. Introverti čerpajú silu z vlastného vnútorného sveta. Nepotrebujú iných ľudí. Môžu mať dokonca problémy s komunikáciou. Takéto deti sa radšej hrajú samé. Vytvárajú si svoj malý svet, v ktorom sa cítia pohodlne. Aj introvertné deti niekedy potrebujú komunikovať, no nevedia, ako to zrealizovať. Preto je dôležité, aby rodičia učili svoje deti sociálnym zručnostiam.

Ak sa introvertné dieťa vráti domov zo škôlky alebo školy, treba ho nechať samé. Povaha introvertov je zvyčajne pokojná. Všetky svoje pocity často uchovávajú v sebe. Aj keď ich niečo trápi, s najväčšou pravdepodobnosťou sa o to nepodelia.

V kolektíve sa takéto deti zhromažďujú v malých skupinách alebo majú jedného kamaráta. Čím menej cudzincov v okolí, tým lepšie sa dieťa cíti. Ak s introvertným dieťaťom nadviažete výborný vzťah, dokáže sa vám otvoriť, podeliť sa o svoje myšlienky.

INTROVERTNÉ DIEŤA: ZNAKY

  1. Absencia očného kontaktu – Introvertné dieťa nenadväzuje očný kontakt. Toto je obzvlášť viditeľné pri práci s cudzími ľuďmi. Uzavreté deti nemajú rady nové kontakty a snažia sa im vyhýbať. Tým sa dištancujú od komunikácie.
  2. Tiché vystupovanie – Ak sa vaše dieťa ticho hrá, číta knihu, nie je nezbedné a nevyhľadáva pozornosť, znamená to, že je introvert.
  3. Rozvinutá fantázia – Introvertné dieťa sa nikdy nenudí, pretože jeho fantázia dokáže vytvárať fascinujúce dobrodružstvá, ktoré sú jeho svetom.
  4. Málo priateľov – Introvertné deti sa neradi stretávajú a ťažko nadväzujú nové známosti. To znamená, že nemajú veľa priateľov. 
  5. Konzervatívnosť – Introvertné deti odmietajú skúšať niečo nové. Sú zvyknuté na zabehnutý režim. Ak chcete zmeniť ich činy alebo návyky, musíte sa naozaj snažiť. Doma bez akýchkoľvek poznatkov je to niekedy ťažké. Sú však aj odborníci, ktorí dokážu aj stereotypné návyky introvertov zmeniť na neuveriteľné návyky. Či už sa jedná o násobilku, angličtinu alebo aritmetiku.
  6. Emócie sú problém – Introvertné deti nesprávne vyjadrujú svoje emócie. V ich duši môže zúriť búrka, ale navonok vyzerajú pokojní.

INTROVERTNÉ DIEŤA: VÝCHOVA

  1. Je nesprávne myslieť si, že introvertné deti nikdy nechcú komunikovať. Potrebujú aj komunikáciu, len nevedia byť v tíme. Introvertné dieťa treba naučiť prispôsobiť sa prostrediu. Tak získa prirodzeným spôsobom pocit, že aj komunikácia v angličtine môže byť zábavná.
  2. Introvert sa bojí všetkého nového. Preto treba zmeny v živote introvertného dieťaťa robiť postupne. Keď dieťa pôjde do školy, musíte mu vysvetliť, že tam bude niečo zaujímavé.
  3. Dajte svojmu introvertnému dieťaťu príležitosť relaxovať osamote. Vyčleňte mu v domácnosti miesto, kam môže ísť a zostať samo.