Keď sa povie „dieťa a domáce práce“, mnohí rodičia sa púšťajú navzájom do hádok. Niektorí si myslia, že deťom netreba brať detstvo a zaťažovať ich zbytočnou prácou. Koniec koncov, už v škôlke je veľa hodín navyše a počas školských rokov nie je čas na hry a rekreáciu. Iní sú presvedčení, že domáce práce učia dieťa pracovať, formovať samostatnosť a zodpovednosť. Sú názoru, že ak zasvätia do sveta starostlivosti o domácnosť už malé dieťa, nebude mať v dospelosti žiadne otázky o tom, ako ošúpať zemiaky či vyžehliť košeľu. Bude pripravené na čokoľvek. Prečo sú domáce úlohy užitočné a ako deti k domácim prácam správne viesť? Tieto ako aj podobné otázky vám zodpovie náš tím pre rozvoj intelektu v nasledujúcom článku.
PREČO SÚ DOMÁCE ÚLOHY DÔLEŽITÉ PRE MALÉ DETI?
Samozrejme, že dieťa nemôže vykonávať rovnakú prácu ako dospelý. Je potrebné mu dávať úlohy podľa jeho možností. Rodinné povinnosti u detí sú dôležité z týchto dôvodov:
- Pomoc v domácnosti buduje u detí vedomosti a zručnosti, ktoré zúročia v dospelosti. Vedomosti a zručnosti sú užitočným spôsobom, ako trénovať náš mozog.
- Keď je dieťaťu pridelená úloha, rozvíja zodpovednosť za svoje činy. Ak zlyhá, bude vedieť, čo znamená pracovať na svojich chybách.
- Existuje názor, že človek nepochopí, ako sa veci dejú, kým to sám nevyskúša. Podobne si ani deti nedokážu predstaviť, koľko úsilia stojí príprava večere a udržiavanie čistoty v byte, kým to sami nezažijú. Keď sa deti naučia, aké ťažké je udržiavať domácnosť, začnú si svojich rodičov vážiť za ich prácu.
- Ak sa dieťaťu podarí splniť aspoň jednu malú úlohu v domácnosti, môže to byť hrdé. Aj za malý úspech dieťa pochváľte a nabudúce sa do práce pustí s ešte väčším zápalom.
- Na vykonávanie určitých povinností deti využívajú logické a obrazné myslenie, pamäť, predstavivosť. To znamená, že sa rozvíjajú intelektuálne schopnosti dieťaťa. Okrem týchto schopností sa už aj u detí v predškolskom veku rozvíja aj pozornosť.
- Zadaním čo i len malej úlohy dieťaťu (napríklad umytie riadu alebo pozametanie dlážky) rodičia časom uvoľnia čas pre seba a pre svoj oddych.
- Keď váš syn alebo dcéra pomáha v domácnosti, naučia sa pracovať ako tím. Táto zručnosť je veľmi dôležitá pre budúcnosť každého človeka. V škole, na univerzite, v práci sa vždy budete musieť zaradiť do nového tímu a naučiť sa spolupracovať s inými ľuďmi. Bolo by skvelé, keby sa s týmto učením začalo už v detstve s rodinou, keď rozdelenie povinností prebieha pri príprave večere. Dieťa umyje zeleninu, mama nakrája šalát, otec pripraví mäso.
- Keď sa vaše dieťa začne nudiť, najlepšou možnosťou je zapojiť ho do domácnosti. Je to predsa oveľa lepšie, ako stráviť ďalšiu hodinu za televízorom alebo počítačom.
- Domáce povinnosti tvoria také vlastnosti, ako je čestnosť a presnosť. V prvom rade čakáme, že dieťa urobí všetko správne, bez podvádzania. A po druhé mu určíme termín na splnenie zadanej úlohy, ktorý musí splniť. Napríklad upratať si izbu pred večerou.
AKO NAUČIŤ DIEŤA POMÁHAŤ DOMA?
Najlepší spôsob, ako zapojiť deti do domácich prác, je eliminovať u nich pocit z práce. Nasledujúce tipy vám pomôžu motivovať vaše dieťa, aby doma pomáhalo s radosťou:
- Povedzte dieťaťu, čo má robiť, podrobne a jasne. Dajte jasné pokyny.
- Dajte mu úlohy, ktoré dokáže splniť. Váš päťročný syn nemôže žehliť a vaša sedemročná dcéra variť večeru. Dajte každému úlohu podľa jeho schopností.
- Neustále chváľte dieťa za správne a usilovné plnenie úloh.
- Podporte dieťa. Ak potrebuje pomoc – neodmietajte. Koniec koncov, čím viac zručností ho vycvičíte, tým viac vám pomôže v budúcnosti.
- Vymyslite systém odmeňovania. Na konci každého mesiaca môže dieťa dostať malý darček podľa toho, ako dobre pracovalo. Pamätajte však, že na prvom mieste zostáva rozvoj životne dôležitých zručností, nie cena. Dieťa musí pochopiť, že domáce práce mu v budúcnosti pomôžu. Malo by to však robiť nie pre darček, ale pre nadobudnuté skúsenosti.
- Napíšte si so synom alebo dcérou pracovný harmonogram. To deti naučí byť presné. Denný režim pomôže dieťaťu sledovať, čo má robiť a robiť to včas.
- Zaveďte rozmanitosť pri plnení domácich povinností. Nie je nutné, aby úlohou dieťaťa bolo vždy vyniesť smeti. Jeden deň môže pomáhať v kuchyni, druhý deň upratať izbu, na tretí pozametať podlahu.
- Nedávajte dieťaťu veľa úloh naraz. Pomáhať má s domácimi prácami, nie ťažko pracovať. Všetko by malo byť s mierou. A na konci mu nezabudnite povedať „Ďakujem“. Dieťa musí pochopiť, že rodičia sú vďační za jeho pomoc a vážia si to, čo robí.
A čo môže byť odmenou za domáce práce?
Odpovedí je mnoho, no ktorá je tá správna? Ideálnym tipom je sladká maškrta alebo pár centíkov či eur navyše do vreckového. Čo tak siahnuť po netradičnej odmene a odmeniť dieťa vytúženým a užitočným kurzom na rozvoj intelektu?